Symbole Szkoły

Sztandar – opis

Sztandar ma kształt kwadratu. Rewers jest koloru czerwonego. Czerwień bowiem oznacza krew, którą niejednokrotnie nasz naród przelewał w obronie ojczystej ziemi. Na tym tle, umieszczone jest godło państwowe. Godłem jest biały orzeł z głową ozdobioną złotą koroną, zwróconą w prawo. Przypomina on wszystkim Polakom o naszym pochodzeniu, jak i o tym, gdzie tkwią nasze korzenie. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do lotu i gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. U dołu znajduje się napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA”. Napis wykonany jest białymi nićmi.

 

Awers jest w kolorze białym. W środkowej jego części znajduje się wizerunek Jana Brzechwy- wybitnego polskiego pisarza i poety oraz patrona Szkoły Podstawowej Nr 18 w Legnicy. Na obwodzie wizerunku znajduje się umieszczony na cimnozielonym tle napis : „Szkoła Podstawowa Nr 18 w Legnicy im. Jana Brzechwy” Napis wykonany jest złotymi nićmi. Zarówno wizerunek, jak i obwód jest obszyty złotym obramowaniem.
Wokół wizerunku Jana Brzechwy znajdują się postacie- główni bohaterowie najważniejszych bajek poety-„Akademia Pana Kleksa”, „Entliczek Pentliczek”, „Jajko”, „Kaczka Dziwaczka” , ” Na wyspach Bergamutach” „Pchła szachrajka” Sztandar obszyty jest złotymi frędzlami, drzewiec o wysokości 2,20 m zakończony jest okuciem z metalowym orłem . Sztandar dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski i Narodu, stanowi symbol jednocześnie jedności i odrębności.
Sztandar nawiązuje bezpośrednio do słów tytułowego bohatera „Akademii Pana Kleksa” „Nie lekceważcie bajek. Nie lekceważcie fantazji. Bez fantazji nie może powstać nic wielkiego.” Słowa te podkreślają wagę fantazji w życiu człowieka. Zdolność do fantazjowania nie powinna opuszczać nikogo, bez względu na wiek, bowiem obok innych cech to między innymi ona decyduje o naszym człowieczeństwie.

 

HYMN SZKOŁY

„DZIEŃ W OSIEMNASTCE”
Ciągle gonisz by,nie spóżnić nigdy się,
Zaraz dzwonek a ty, znowu marudzisz, żę
Zapomniałeś farb i bloku
marnie widzisz sprawdzian z wtorku,
rzędy liczb migają w oczach,
ale dość!

W Osiemnastce pora dziś rozpocząć dzień,
rozpocząć dzień,
jaki będzie, któż to zgadnie, któż to wie, któż to wie.
Trochę szczęścia, losu wola, może lepsza ucznia dola,
Ale nic to śmigaj żwawo, wrzucaj bieg!

Chciałbyś wędrować tam, gdzie wyobraźni łan,
Utkać fantazji nić, na falach leżeć i śnić.
Aż tu słyszysz: ?Hej dziecino, drzemki koniec statek odpłynął,
Pożeglujmy przy tablicy ? chwytaj ster!?

/słowa: mgr Teresa Opala
muzyka: mgr Teresa Opala/