Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Patron Szkoły

Jan Brzechwa
urodził się w 1900 roku w Żmerynce na Podolu. Naprawdę nosił nazwisko Lesman. Młodość spędził w Rosji, m.in. w Kazaniu, Piotrogradzie. Uczestniczył tam czynnie w życiu artystycznym i literackim. Podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako adwokat, radca prawny. Specjalizował się w prawie autorskim. Wiele lat działał w ZAiKS-ie.
Związany był ze sceną kabaretową. Pod pseudonimem Szer-Szeń napisał i wykonywał wiele tekstów kabaretowych. Brzechwa uprawiał lirykę refleksyjną i nastrojową, inspirowaną poezją Skamandrytów i twórczością Bolesława Leśmiana. Obecnie poeta jest znany przede wszystkim jako autor niezwykle popularnych wierszy dla dzieci.

Poezję dla dzieci Jana Brzechwy cechowało:
brak natrętnej dydaktyki,
apel do dziecięcego poczucia humoru i wyobraźni,
obraz pogodnego, choć nieco groteskowego świata,
przysłowia i zwroty z mowy potocznej

Pierwszy tomik z twórczością Brzechwy dla dzieci, zatytułowany „Tańcowała igła z nitką”, wydany został w roku 1938. Kolejne zbiory to:
– „Kaczka dziwaczka” (1939),
– „Przygody Pchły Szachrajki” (1946),
– „Ptasie plotki” (1946),
– „Opowiedział dzięcioł sowie” (1946),
– „Pan Drops i jego trupa” (1946),
– „Na Wyspach Bergamutach” (1948).

Ogłoszono również liczne wybory jego poezji dla dzieci, np. „Brzechwa dzieciom” z 1958 roku czy „Sto bajek” z tego samego roku.
Jan Brzechwa jest też autorem opowieści fantastycznych prozą: „Akademia pana Kleksa”, „Podróże pana Kleksa”, „Triumf pana Kleksa”. Zostały one zekranizowane, zaś w rolę pana Kleksa wcielił się znakomity Piotr Fronczewski.

Brzechwa nie unikał również twórczości satyrycznej. Jego wiersze satyryczne wydane zostały w zbiorach „Wiersze wybrane” z 1955 roku oraz „Liryka mego życia” z roku 1968.
Tłumaczył puszkina i Czechowa. Otrzymał nagrody: miasta Warszawy w roku 1955, prezesa Rady Ministrów w 1956 oraz Ministra Kultury i Sztuki I stopnia w roku 1965.
Zmarł w 1966 roku w Warszawie.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-05-14 10:18przez:
Opublikowano:2021-05-14 10:19przez:
Podmiot udostępniający: Szkoła Podstawowa nr 18 w Legnicy
Odwiedziny:1063

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo