Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Symbole Szkoły

sztandar szkoły

Sztandar ma kształt kwadratu. Rewers jest koloru czerwonego. Czerwień bowiem oznacza krew, którą niejednokrotnie nasz naród przelewał w obronie ojczystej ziemi. Na tym tle, umieszczone jest godło państwowe. Godłem jest biały orzeł z głową ozdobioną złotą koroną, zwróconą w prawo. Przypomina on wszystkim Polakom o naszym pochodzeniu, jak i o tym, gdzie tkwią nasze korzenie. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do lotu i gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. U dołu znajduje się napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA”. Napis wykonany jest białymi nićmi.

Awers

 

Awers jest w kolorze białym. W środkowej jego części znajduje się wizerunek Jana Brzechwy- wybitnego polskiego pisarza i poety oraz patrona Szkoły Podstawowej Nr 18 w Legnicy. Na obwodzie wizerunku znajduje się umieszczony na cimnozielonym tle napis : „Szkoła Podstawowa Nr 18 w Legnicy im. Jana Brzechwy” Napis wykonany jest złotymi nićmi. Zarówno wizerunek, jak i obwód jest obszyty złotym obramowaniem.
Wokół wizerunku Jana Brzechwy znajdują się postacie- główni bohaterowie najważniejszych bajek poety-„Akademia Pana Kleksa”, „Entliczek Pentliczek”, „Jajko”, „Kaczka Dziwaczka” , ” Na wyspach Bergamutach” „Pchła szachrajka” Sztandar obszyty jest złotymi frędzlami, drzewiec o wysokości 2,20 m zakończony jest okuciem z metalowym orłem . Sztandar dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski i Narodu, stanowi symbol jednocześnie jedności i odrębności.
Sztandar nawiązuje bezpośrednio do słów tytułowego bohatera „Akademii Pana Kleksa” „Nie lekceważcie bajek. Nie lekceważcie fantazji. Bez fantazji nie może powstać nic wielkiego.” Słowa te podkreślają wagę fantazji w życiu człowieka. Zdolność do fantazjowania nie powinna opuszczać nikogo, bez względu na wiek, bowiem obok innych cech to między innymi ona decyduje o naszym człowieczeństwie.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-05-14 10:22przez:
Opublikowano:2021-05-14 16:54przez:
Podmiot udostępniający: Szkoła Podstawowa nr 18 w Legnicy
Odwiedziny:594

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo