Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Fizyka

Artykuły

 • Obserwacja nieba

  Członkowie Koła astronomicznego w ten piątek (07.10) oglądali niebo ze szkolnego boiska. Co udało się zaobserwować? To był wysyp obiektów. Poznaliśmy kilka gwiazdozbiorów, jeszcze raz patrzyliśmy na księżyce Jowisza, widzieliśmy Saturna, zrobiliśmy zdjęcie pełni Księżyca, obserwowaliśmy ruch satelitów. Tyle atrakcji na własnym boisku!?

  A niektórzy opowiadali, że dopiero co widzieli spadające gwiazdy.

  Zachęcam do częstego patrzenia w niebo - także nocą.

  Czytaj Więcej o: Obserwacja nieba
 • Wielka Opozycja Jowisza

  23.09 młodzież z koła astronomicznego obserwowała Wielką Opozycję Jowisza. Czym jest Wielka Opozycja? Czasem planety są z tej samej strony Słońca. Bywa, że w tej sytuacji są najbliżej siebie. I to jest właśnie Wielka Opozycja (z tej samej strony i najbliżej siebie). Dlaczego te obserwacje są tak atrakcyjne? Jowisz tak rekordowo blisko Ziemi był ponad pół wieku temu. Przyglądając się mu uważnie już przez lornetkę zobaczyliśmy 4 księżyce. Osoby z wyjątkowo dobrym wzrokiem, mogły zobaczyć wielobarwne pasy. Zrobiliśmy nawet zdjęcia. W tym stuleciu takie warunku się nie powtórzą.

   

   

  Czytaj Więcej o: Wielka Opozycja Jowisza

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-03-09 06:47przez:
Opublikowano:2022-03-09 06:47przez: Tomasz Równanek
Podmiot udostępniający: Szkoła Podstawowa nr 18 w Legnicy
Odwiedziny:1439

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.

Banery/Logo